Najlepsze utwory
Ostatnio dodane

Wiersze z szuflady - Studencka wiosna - Poznań 20 IV 2010 (relacja)

RELACJA Z WIECZORU POETYCKIEGO „WIERSZE Z SZUFLADY” 
 

      Festiwal Studencka Wiosna już zakończony. 25.04.2010 r. w poznańskim klubie Bunuba, przy ul. Szewskiej odbył się wieczór poetycki pt. „Wiersze z Szuflady”.  Spotkanie cieszyło się wielką popularnością. Nikt nie spodziewał się, że niewielkie pomieszczenie w podziemiach klubu pomieści tyle osób. Grupa była tak spora, że zabrakło miejsc siedzących.  

      Na początku odbył się Konkurs poezji śpiewanej „Złota Struna”. Uczestnicy prezentowali swoj twórczość przy dźwiękach harfy, jak również akompaniowaną gitarą. Spośród 7 zaprezentowanych utworów wygrał „Ekspres” autorstwa Jana Brzechwy  zaprezentowany przez Paulinę Zech, studentka kulturoznawstwa. Jego wykonanie zawierało w sobie mnóstwo energii i żywiołowości. Paulina zachwyciła swym występem wielu. Większość widowni słuchała z zapartym tchem opowieści o pociągu. Dzięki pozytywne energii jaka emanowała z wykonawczyni dostała ona także nagrodę publiczności. Wygrana  
w konkursie pozwoli Paulinie wziąć udział w Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądzie Piosenki Studenckiej Bazuna bez wstępnych kwalifikacji.

      Jury postanowiło także uhonorować uczestników wyróżnieniami. Nagroda trafiła  
do Magdaleny Kownackiej za wykonanie „Naszych dróg” Jonasza Kofty. Obecnie Magda kończy psychologię i chce przekazać ludziom, by nie poddawali się, by mieli wciąż szeroko otwarte oczy i umieli dostrzec, że coś pozornie nieosiągalnego czasem jest na wyciągnięcie ręki.

      Kolejne wyróżnienie zdobył Michał Zator za autorski utwór „I have sailed the wildest ocean”. Inspiracją wiersza była muzyka celtycka. Michał opowiadał o drodze, tęsknocie  
i podróży. Harfa, na której grał uczestnik wzbudziła wielkie zainteresowanie publiczności.

Ale to nie koniec zmagań  zdolnych studentów. 

      Kolejną  atrakcją wieczoru był konkurs poezji - „Złota Stalówka”. Publiczność wysłuchała czternaście lirycznych utworów finalistów. Podczas słuchania wykonywanych wierszy można było zaobserwować ogromną różnorodność tematyki oraz formy. Cała grupa wykazała się naprawdę sporą kreatywnością oraz niezwykłą wrażliwością poetycką.

      Zdobywczynią  I miejsca została Katarzyna Wiśniewska z Krakowa z wierszem „Całkiem niezła sztuka kamuflażu”. Jak mówi o sobie, jest selektywnie sympatyczna, aspołecznie towarzyska i abstrakcyjnie racjonalna.

      Wyróżnienia powędrowały do Agnieszki Dul („Kręgosłup nierówności”)  
oraz Ewy Nowak („Spektakl zaspokojenia”), która jest podobno jak twierdzi niedopasowana  
do rzeczywistości. 
 

Szanowne, a zarazem profesjonalne jury gościło w swym składzie:

  • Przemysława Czaplińskiego - krytyka literacki, profesora literatury współczesnej,
  • Emilię Kledzik – doktorantkę filologii polskiej,
  • Grzegorza Tomczaka – poetę, kompozytora, jedną z bardziej znanych postaci polskiej piosenki literackiej
  • Łukasza Nowaka – wokalistę zespołu Caryna
  • Radosława Szczygła – studenta MISH, wiceprzewodniczącego i reprezentanta NZS UAM

 

    Na zakończenie obu konkursów widownia mogła oddać się chwili refleksji i zadumy  
przy utworach kapeli Caryna. 
 

    Każdy uczestnik obu konkursów został okrzyknięty gromkimi brawami, a zwycięzców obdarowano upominkami.

Organizatorzy konkursu wybrali świetne miejsce na organizację tego typu imprezy. Klub Banuba doskonale nadaje się do stworzenia niepowtarzalnego klimatu, jaki towarzyszył występom.

Cieszymy się bardzo, ze młodzi artyści chcą dzielić się  swym talentem, ponieważ era pisania do szuflady już minęła. Już teraz NZS UAM zaprasza na przyszłoroczną edycję wieczoru „Wiersze z Szuflady” podczas Festiwalu Studenckiej Wiosny.