Obraz tła Poetica

Wiersze i opowiadania — portal literacki

Czytaj i publikuj wiersze, opowiadania, artykuły i felietony

Wiersze

- Ławeczka -

100026937595362695255

Jerzy
Jerzy
30 maja 2026·2 min czytania·31 Odwiedziny
3

Jest tam ławeczka tam pod osiną

gdy zapadł zmrok szczekały psy

Tam się spotykał ze swą dziewczyną

gdzie o przyszłości śnili swe sny


Lecz przyszły różne losu zamiecie

złe naszły czasy i ciężkie dni

I wiatr ich rozwiał po całym świecie

bez pożegnania bez jednej łzy


Długo tak żyli w odległych światach

tęskniąc za sobą przez wszystkie lata

Do tej ławeczki tam pod osiną

gdzie im szczęśliwie kiedyś czas płynoł


On w końcu wrócił po poniewierce

do stron rodzinnych gdzie jego serce

A wciąż zadawał sobie pytanie

czy na ławeczce ją tam zastanie


Ona też wzięła swoje manatki

gdzie miała groby ojca i matki

Chciała być znowu tamtą dziewczyną

na tej ławeczce tam pod osiną


Słońce już zaszło szczekały psy

w powietrzu ciągle pachniały bzy

Tam do ławeczki gdzie ta osina

z prawej szedł chłopak z lewej dziewczyna


Przyszłaś kochana - przyszłam kochany

lecz tu się właśnie otwarły rany

Siedzieli długo prawie bez słowa

na jego piersi była jej głowa


Do tej ławeczki tam pod osiną

nie przyszedł chłopak z tamtą dziewczyną

Czas ich postarzał co tu się łudzić

tam przyszło dwoje już starych ludzi


On posiwiały na twarzy blizna

to juz nie chłopak to już męzczyzna

Jej wzrok przymglony i twarz już nie ta

to nie dziewczyna to już kobieta


I to spotkanie zamiast ich złączyć

zaczęło w sercach obu jady sączyć

Że wszystko przepadło że lata stracone

ona była wdową on kiedyś miał żone


Rankiem ich znalazł ktoś przytulonych

serca im pękły nie mogąc znieść

Tych dawnych marzeń i lat minionych

to dla nich właśnie jest moja pieśń


Mówią że czasem gdy noc pogodna

choć zmrok z gwiazd blaskiem mogą wzrok łudzić

Lecz gdy się trafi chwila dogodna

ujrzysz ławeczkę i cień tych ludzi

Tagi:
Jerzy

Napisane przez

Jerzy

Rapina - mea Pernices - mea

Oceń utwór

Wyjątkowe

6.00 na 6 (1 ocena)

Komentarze

, aby skomentować

Eliza Beth
Eliza Beth·30 maja 2026

Piękna chociaż smutna historia niespełnionej miłości. Carpe diem - chwytaj dzień, żyj chwilą obecną i ciesz się każdym dniem, świadomie korzystaj z życia i doceń teraźniejszość. Nie odkładaj niczego na później, bo może nie być już okazji. Mocne przesłanie w wierszu, jak konsekwencje i skutki nieprzestrzeganie powyższej zasady. Miłego wieczoru życzę ;-)

0
Jerzy
Jerzy·30 maja 2026

Czasem pewne sprawy są nieuchwytne takie jest niestety życie .Moje motto brzmi Ja to aktor - los reżyser - życie mi - scenariusz pisze . Dzięki za obecność pod moim tekstem . Bajecznego wieczoru

0
Eliza Beth
Eliza Beth·1 czerwca 2026

Czasami jest tak, że właśnie tak miało być. Innym to konsekwencje i skutki wyborów i decyzji. Gdyby się nad tym zastanowić, że uniknęłoby się potem rozczarowania. Bezrefleksyjność ma swoją zawsze cenę. Bezmyślność jest też głupotą. Wszystko zależy od okoliczności wyzwania życiowego i samego zdarzenia. Złożoność ich sprawia pewną trudność, ale zawsze też warto dobrze przemyśleć swoje plany w możliwym stopniu. Pozdrawiam i życzę udanego dnia ;-)

0