Symbole w Literaturze- fragment Krzyż.
Symbole oraz ich znaczenia, czyli wiara, a wyznanie.
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego iż steruje nimi podświadomość. Przez co dzisiaj postaram się uogólnić sens co poniektórych ideologii względem naszego życia odzwierciedlając je symboliką, ale tym razem skorzystam ze źródeł o których poinformuję czytelnika w trakcie mojej rozprawy.
Rozdział pierwszy:
„Krzyż”.
Pierwotnym oraz aktualnym po dziś dzień, który opiszę będzie „Krzyż”. Jest On mianowicie kultywowany przez ludzi od niepamiętnych już czasów, gdzie jego nadanie obserwować możemy już w Kulturze Sumeryjskiej.
Dziwnym zbiegiem okoliczności zaistniałym „paradoksem historii” jest fakt iż występuje tuz przy pierwotnych „plemionach wasalskich”. Potem przejęty przez Greków od Fenicjan przez Egipcjan rozprzestrzeniony- zwanym w Ich języku „Ankh”.
Później uwidoczniony w Greckim Alfabecie jako „Ipsilon”, a przedtem jeszcze pod postacią „Swastyki” wśród Plemion Semickich zostaje „adoptowany” do „kanonu symboli wierności” wśród Arabów zwany „Arabską Różą”, czyli Krzyż z wyrysowanym na nim kształtem Tego Kwiatu lub połączone dwa symbole jako Jedność.
Znaczenie jednak zmieniało się razem łącząc: czas, zdarzenia i miejsca oraz ludzi kultywujących „własne wyznania”.
Szamani upatrywali w nim często wiele znaczeń rozgraniczających, ale przeważnie służył im jako jeden ze zwykłych „przedmiotów użytkowych”.
Jeszcze wcześniej występował na terenach Indonezji, jak i w Ameryce Południowej był „przedmiotem kultu boga Śmierci” wśród plemion Inków zamieszkujących kiedyś terytorium Brazylii. Ludy Te łączył między sobą wyłącznie treść przesłania oraz sposób interpretacji „Tejże Relikwii”.
Dla Egipcjan stał się „Dogmatem Życia” darowanym przez Horusa- „Boga z głową jastrzębia, czy sokoła” w Mitologii przedstawionego jako „stworzyciela rodzaju ludzkiego” i odniesienie do Greckiego Prometeusza.
Grecy zaś tworząc alfabet przy czym uprzednio posiłkując się symbolami zaczerpniętymi od innych kultur miedzy innymi Wschodniej stworzyli system znaków, w których kanonie znalazł się właśnie „Ipsilon”. Ale Krzyż miał już odmienne znaczenie, był tłumaczony jako „cierpienie”, a nawet „kara”, gdyż jedno z pierwszych ukrzyżowań” miało miejsce w Antycznej Grecji.
Rzymianie pomimo iż kultywowali Takie Egzekucje odczytywali Go jako „znak poświęcenia”, co niezmiernie dziwi przy takiej skromnej palecie znaczeń oraz funkcji jaką spełniał w tejże społeczności.
Nadmienię jeszcze fakt zaistniały wśród Plemion Celtyckich, gdzie „Krzyż” litera „Z” w „Alfabecie Runicznym” oraz symbol magiczny wykorzystywany przez Druidów oznaczający „ochronę”, lecz także „T” uosobienie walki.
Przez Wikingów uważany za znak „Boga Wojny”- Thora dzierżącego młot odpowiednika Greckiego Aresa oraz Chińskiego i Hinduskiego Boga Wojny.
Zaś wśród plemion zamieszkujących Azje Mniejszą, jak i Judaistów- znak „wierności, oddania i pokory”.
Zupełnie jeszcze inne znaczenie odnajdujemy w Afryce wśród Ludów Ją zamieszkujących. Mianowicie jest znakiem magicznym oznaczającym „klątwę”, a mowa tu o kręgu kultury „Voodoo”, gdzie w zależności od zaistniałych okoliczności staje się symbolem od „śmierci” aż do „miłości”.
Wykorzystywany był wielokrotnie prze te kultury oraz im Pokrewne w drodze ku doskonałości rozmnożył swe znaczenie odmieniając życie ludzi na niej egzystujących.
Zamienił się w „kompas”, więc stał się punktem odniesienia dla błądzących, świecznikiem niczym „Menora” zapalanym przy wielkich uroczystościach, czy „Odwróconą Swastyką” symbolem i dogmatem Nazizmu, czyli czystego zła, podobnie również u Chrześcijan znakiem „pojednania” przez „odkupienie” potem „odrodzenie”.
Niektóre flagi zostały obarczone Nim z uwagi na charakter polityczny np. sztandary: Danii, Wielkiej Brytanii, czy Szwecji, wśród których oznaczał iż władzę nad podmiotem spełnia Król, bądź Osoba Rządząca w „podobny sposób”.
Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę osobne części Krzyża to możemy Go podzielić na trzon oznaczający „podwaliny wiary” oraz kotwę przecinającą symbolizującą „równowagę” i „jedność”. Choć zupełnie odmienne znaczenie ma „Budowa Krzyża” w Wyznaniu Wschodnim zwanym Greckokatolickim bowiem jest podzielony na trzy poziomy przez co wyznawcy Tego Kultu „żegnaja się” tylko trzema palcami prawej reki, a nie całą dłonią jak Chrześcijanie U innych oznacza On trójcę Święta, czyli Ducha, Ojca i Syna, co oznacza „Wiarę, Nadzieje i Miłość”.
Nie wspomnę już o funkcji jaką spełniał Ten Symbol oraz o sposobie wpłynięcia na kształt Współczesnej Cywilizacji zważywszy na przebieg minionych epok.
Musiała bym tu rozbudować moją wypowiedź zaczynając od momentu, w którym wchodzi On na Areny Dziejowe już nie jako „Przedmiot Użytkowy”, tylko „Właściwy i Priorytetowy Znak Czasów”.
Cofnęła bym zegary do Chwili, kiedy według Mitologii Inków staje się pierwszym oraz ostatnim w naszym życiu „Widzialnym Zjawiskiem” ukoronowanym właśnie przez śmierć. Aż dotrwał tutaj, gdzie aktualnie stał się Przedmiotem Kultu: Okultystów, Satanistów, Nazistów, Chrześcijan, Rozmaitych Sekt itp.
Mając wszystko to na uwadze mogę z pełną świadomością stwierdzić iż Krzyż łączy i dzieli ludność całego Świata. Nie tylko na zwolenników, co i przeciwników, ale według mnie winę ponosi tutaj niedouczenie , gdyż To wyłącznie symbol, tyle że niezmiernie ważny według każdej kultury, choć zmieniający często znaczenie.
Podsumuję mą wypowiedź faktem historycznym wielu bitew, w których ratował z opresji żołnierzy dając wiarę, również podnosząc morale, a co za tym idzie doprowadzając do zwycięstwa, choć może w bliżej nieokreślony sposób wpływając na psychikę tak jak teraz. Nawet odważę się stwierdzić, że czasami „idziemy na wojnę” lub „wędrówkę” nie zdając sobie sprawy iż mijamy kolejna Kaplicę, skrzyżowanie dróg, czy posługujemy się tylko kompasem.
Rozdział drugi:
„Róża”.
…
Dorota Surdej.
Wstawiam z powodu i z „Ktoś” chce zamieścić fragment Mojej Pracy jako Temat Swojej Pracy Magisterskiej lub Doktorskiej na co nie wyraziłam zgody!!!
Teks publikowałam poprzednio na BEJU.
Powtarzam tekst w całości należy do mnie!!!
Skomentuj utwór (0)
- Zaloguj się, aby móc komentować utwory innych użytkowników -