Tak sobie pomyślałam, że upiekę ciasto
to nic, że upał i pot strużkami się leje
będzie raczej na kruchym cieście
bo tak najszybciej się je przygotowuje
surowe ciasto można też zamrozić
Ja stosuję trzy szklanki mąki tortowej
całą kostkę dobrego masła świeżego
hmm jedno duże lub dwa małe jaja
i osiemdziesiąt gram cukru białego
lub jeśli nie można, słodzika innego
Dodaję też cukru waniliowego torebkę
łyżeczkę i pół proszku do pieczenia
umyty w kostkę pokrojony rabarbar
lub inne sezonowe owoce ulubione
rabarbar trzeba dobrze posłodzić
A zimą piekę na kruchym cieście
szarlotkę z mniej soczystych jabłek
lub prażone ze słoika ze sklepu
i kruszonką posypaną oczywiście
do jabłek koniecznie cynamon
Naczynie do pieczenia na przykład
w większej tortownicy lub blasze
ja w naczyniu żaroodpornym
koniecznie z papierem do pieczenia
lub wysmarowana powierzchnia masłem
Nagrzany piekarnik sto osiemdziesiąt
stopni Celsjusza a ile to Kelwinów - ?
piekę przez jakieś pięćdziesiąt minut
w nagrzanym wcześniej piekarniku
sprawdzam patyczkiem czy jest upieczone
Gdy jest już gotowe od razu wyjmuję
niech nie przesusza się w piekarniku
Po ostudzeniu ostrożnie na porcje kroję
nie zapominam miłych gości zaprosić
amatorów słodkości nie brakuje
Do kawy jak znalazł, ale też i na wynos
gdy przyjdzie kogoś tego dnia odwiedzić
zamiast tych ciast gotowych ze sklepu
radość z pieczenia i wspólne chwile
to co upieczesz i ty u siebie swoje?
26.06.2026 r. godz. 12:54
Elizabeth
