Obraz tła Poetica

Wiersze i opowiadania — portal literacki

Czytaj i publikuj wiersze, opowiadania, artykuły i felietony

Wiersze

Vox populi

zraz1993

Bartosz Gawłowski
Bartosz Gawłowski
28 maja 2026·1 min czytania·3 Odwiedziny
1

Brat przeciw bratu,

siostra przeciw siostrze,

już nie tak wolni,

jak kwiaty na łące,

w dziwnej przyszło nam żyć Polsce.

Niegdyś potężna,

z braterstwa znana.

Teraz cierpiąca na wszystkich stanach.

Ci najubożsi cierpią katusze i Ci bogaci co liczą fundusze.

Studenci oraz profesorowie,

wolność im chodzi tylko po głowie.

Kajdany na rękach się pojawiają,

na próby zrzucenia nam nie pozwalają.

Tłumiony vox populi,

usprawiedliwieniem vox Dei.

Bartosz Gawłowski

Napisane przez

Bartosz Gawłowski

Jestem autorem trzech tomików wierszy: "Nasze dusze" (2021) ISBN: 978-83-8185-129-9 "Głos serca" (2023) ISBN: 978-83-8369-065-0 "Poezja na akty" (2025) ISBN: 978-83-8414-199-1 Chętnie nawiąże współpracę :)

Oceń utwór

Bardzo dobre

5.00 na 6 (1 ocena)

Komentarze

, aby skomentować

Eliza Beth
Eliza Beth·29 maja 2026

Witam Dobry wiersz, w którym zawarta jest cała prawda o człowieku. Jednak takie naganne ludzkie postawy obserwuje się w zasadzie w każdych czasach od niemal zarania. Przy tej okazji przypomniało mi się wiele lat temu to, co powiedziała kiedyś moja znajoma. Jak pracownik banku przy kasie miała szkolenie i na samym jego początku pokazano uczestnikom właściwe banknoty i znaki na nich, aby wiedzieć, czy są prawidłowe. Wszystko inne na banknotach, z którymi miała w pracy mieć do czynienia, miała traktować jako fałszywe. Czyli nie pokazywano fałszywych, aby nie utrwalać ich widoku. Czyli opierać swoje postrzeganie na wzorcu. W mediach cały czas bombardowani jesteśmy złymi postawami ludzi. W rozmowach poruszamy tematy związane z tym kto co złego zrobił i jaki to nie jest. Zbyt mało otaczamy się dobrem, wręcz go nie zauważamy. Gdyby to wszystko odwrócić i postrzegać to co dobre w nas? Mogłoby się wtedy okazać, że wcale tak źle nie jest. "Brat przeciw bratu" - dlaczego? Brak komunikacji i rozeznania co takiego ich poróżniło. Co sprawiło, że są w konflikcie? Może to nic wielkiego, ale tego nie przepracowali. Nie dowiedzieli się, jakie mają zdanie na temat jakiegoś problemu. Często to wynika z braku dojrzałości emocjonalnej i nie wzięcia odpowiedzialności za siebie. Wzajemne lekceważenie siebie, niewysłuchanie i obojętność są powodem do niezrozumienia i konfliktów. Dobry temat poruszyłeś w wierszu do głębszej refleksji. Pozdrawiam miło i życzę udanego dnia ;-)

0